WSJ: İsrail 24-48 saat içinde İran’a saldırabilir

İran’dan İsrail’e doğrudan bir saldırı bekleniyor; Tehcir, durumu bilen bir kişiye göre henüz karar vermedi. Bir rapora göre, İran’dan İsrail’e doğrudan bir saldırı bekleniyor.

Yabancı kaynakların haberine göre, saldırı önümüzdeki 24 ila 48 saat içinde gerçekleşebilir ve Yahudi devletinin güney veya kuzey bölgelerini hedef alabilir.

Ancak, İran rejimi liderlerinden biri tarafından bilgilendirilen bir kişiye göre, henüz saldırı planları konusunda kesin bir karar verilmedi, ancak konuşulduğu belirtildi.

İran’ın Ali Hamaneyi’nin danışmanlarından biri “İran’ın Yüksek Lideri’nin önünde grev planları var ve hala politik riskleri tartıyor,” dedi. Olası saldırı, İsrail’in kuzey veya güney bölgelerini hedef alabilir. Tahran, geçen hafta Suriye’de bir hava saldırısının ardından İsrail’e karşı intikam yemini etti. Bu hava saldırısı, başkent Şam’daki İran’ın diplomatik kompleksini hedef aldı. Saldırıda iki üst düzey komutan dahil olmak üzere yedi İslam Devrim Muhafızları üyesi öldürüldü.

Geçen hafta, ABD’li üst düzey yetkililer, İran’ın Orta Doğu’daki İsrail veya Amerikan varlıklarına karşı misilleme yapacağını ve bunun yakın zamanda beklenildiğini belirtti. Ancak, Wall Street Journal’ın aktardığına göre, ABD istihbaratı şimdi İran’ın muhtemelen “İsrail topraklarına muhtemelen” karşı saldırıya odaklandığını, diğer Orta Doğu’daki ABD veya İsrail çıkarlarına değil.

ABD’nin İsrail’deki büyükelçiliği, perşembe günü güvenlik uyarısı yayınladı ve çalışanlarına ve aile üyelerine ülkenin merkezi bölgeleri dışına seyahat etmemeleri konusunda uyardı.

Büyükelçilik “Dikkatli olmak için, ABD hükümeti çalışanları ve aile üyeleri Tel Aviv (Herzliya, Netanya ve Even Yehuda dahil), Kudüs ve Be’er Sheva bölgeleri dışında kişisel seyahatlerden kaçınmalıdır, bir sonraki bildirime kadar,” açıkladı.

Savunma Bakanı Lloyd Austin’in İsrailli mevkidaşı Yoav Gallant ile görüştüğü ve görüşmenin bir özetinde “ABD’nin, İran ve bölgesel vekillerinden gelen büyüyen tehditlere karşı İsrail’in savunmasına yönelik sağlam destekten emin olabileceği” vurgulandı.

“Savunma Bakanı Austin, İran’ın tehdit ettiği gibi İsrail’e karşı İran saldırılarına karşı İsrail’in tam ABD desteğine güvenebileceğini İsrail Savunma Bakanı Gallant’a temin etti,” Pentagon açıklamasında belirtildi.

İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu, Yahudi devletine saldırı düzenleyen herkese “zarar” geleceğini uyardı.

“Bize zarar verenlere zarar vereceğiz. İsrail Devleti’nin tüm güvenlik ihtiyaçlarını hem savunma hem de saldırı anlamında karşılamaya hazırız,” Netanyahu, güney İsrail’deki bir hava üssünde yaptığı konuşmada dedi.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x