Değişen Fed Beklentileri Küresel Piyasalara Dalgalı Bir Gün Yaşattı

Fed’in faiz indirimlerine ilişkin fiyatlamalar, ABD’de açıklanan son verilerle birlikte gerilerken, ABD tahvillerinde Pazartesi günü yaşanan kayıplar yeni işlem gününde durdu.

Hloomberg HT’nin haberine göre; ABD 2 yıllık tahvil getirisi, Pazartesi gününü 9 baz puanlık bir yükselişle tamamladıktan sonra yatay bir seyir izliyor. ABD 10 yıllık tahvil getirisi ise Pazartesi günü 11 baz puan arttıktan sonra fazla değişiklik göstermeyerek yüzde 4,30 seviyesinde seyrediyor.

Pazartesi günü, Wall Street endeksleri karışık bir seyir izledi; S&P 500 yüzde 0,2 düşerken, Nasdaq 100 aynı oranda yükseldi. Yeni işlem gününde ABD vadeli endeksleri ekside seyrediyor.

Avustralya ve Yeni Zelanda tahvil getirileri, ABD’dekileri takip ederek bu sabah yükseliş kaydetti. Hong Kong Borsası, iki günlük tatilin ardından Asya’nın genelinden olumlu ayrışarak sakin bir seyir izledi. Xiaomi Corp., ilk elektrikli aracının tanıtımının ardından yükselişe en fazla katkı yapan hisse oldu.

Çin hisseleri ralliye ara verirken; Japon hisseleri, Pazartesi günü dolar karşısında yılın en düşük seviyelerine kadar zayıflamasının ardından istikrar kazanmasıyla kazançlarını sildi.

Pazartesi günü yüzde 0,3 artan Bloomberg Dolar Endeksi 1.249 seviyesinde işlem görüyor. Yerel seçimin ardından ekonomi politikasının değişmeyeceğine yönelik beklentilerden destek bulan Türk lirası da değer kazanan sınırlı sayıda gelişen piyasa para birimi arasında yer aldı.

ABD’de açıklanan veriler, ekonominin güçlenmeye devam ettiğine işaret ediyor. Mart ayında ISM İmalat Endeksi 50,3 seviyesine yükselerek hem Şubat ayı verisini hem de 48,3 seviyesindeki beklentiyi aşarak açıklandı.

Bu endeks aynı zamanda 2022’den bu yana ilk kez 50’nin üzerine çıkarak imalat aktivitesinde büyüme sinyali verdi.

Verinin ardından, tahvil yatırımcılarının Fed’in Haziran’da ilk faiz indirimini yapacağı yönündeki fiyatlamaları bir ara %50’nin altına düşerken, swap kontratlarında bu yıl için fiyatlanan Fed faiz indirimi tutarı 65 baz puana geriledi, dolayısıyla Fed yetkililerinin öngördüğü tutarın da altına indi.

Veri öncesi düşüşte olan ABD tahvillerinde kayıp derinleşti ve ABD’nin 2 ile 30 yıl arası vadelerdeki tahvil getirileri gün içinde 10 baz puanı aşan yükselişler kaydetti.

Cuma günü açıklanan şubat ayı kişisel gelir ve harcamalar verileri tüketimin güçlü seyrettiğine işaret ederken, Fed Başkanı Jerome Powell da konuşmasında faiz indirmeden önce enflasyonun düştüğü konusunda daha emin olmaları gerekeceğini vurguladı.

AmeriVet Securities’den Gregory Faranello, “ISM verisinin, ekonominin dayanıklılığının Fed’in sabırlı olmasını sağladığı yönünde geçen hafta ortaya çıkan söylemi beslediğini” söyledi. Faranello’ya göre tahvil piyasası için bu durum, faiz oranlarının “daha uzun süre yüksek” kalması gerekeceği anlamına geliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x